Mniej znana od pobliskich i gwarnych Krynicy-Zdroju czy Muszyny, Piwniczna może stać się idealnym miejscem do spędzenia sylwestra w zimowym otoczeniu krajobrazów Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Położona w górach Piwniczna jest przede wszystkim świetną bazą dla narciarzy. Blisko z niej do Krynicy z Jaworzyną i koleją gondolową. Jednak i w tym niewielkim mieście znajdziemy wyciągi narciarskie, mniej zatłoczone, a równie dobrze przygotowane do sezonu.
Główną narciarską stacją są Dwie Doliny, łączące Wierchomlę i Szczawnik. Trasy są szerokie oraz świetnie utrzymane. Znajduje się tam 9 wyciągów i tras, dostosowanych do każdego narciarza, w tym 3 w kategorii FIS. Ich długości wahają się od 1800m dla wytrawnych narciarzy do 140m dla dzieci. W kompleksie znajdziemy wypożyczalnie, przechowalnie, punkty gastronomiczne i szkółkę narciarską. Innym stacją jest Kokuszka, położona 2km od miasta. Trasy (700m oraz 120m) są zróżnicowane pod względem trudności, oświetlane i sztucznie naśnieżane. Narciarze mogą wybierać spośród trzech wyciągów. Na terenie można wypożyczyć sprzęt. Dla początkujących dobrym wyborem jest Sucha Dolina Kosarzyska, z dwoma wyciągami, pięknymi widokami na Dolinę Popradu oraz unikalną atmosferą.
Jeśli znudzą się nam narty warto wybrać się na pieszą wędrówkę po górach oferujących jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce. Piwniczna jest doskonałą bazą wypadową do górskiej turystyki i leży na przecięciu wielu chętnie uczęszczanych szlaków. Można z niej dojść m.in. na Łomnicę, Halę Łabowską czy Niemcową. Wędrując po okolicy warto zahaczyć o schronisko nad Wierchomlą, które w swojej ofercie co roku ma ciekawe propozycje na sylwestra. Jeśli nie jesteśmy fanami pieszego zwiedzania gór, warto wsiąść na konia z lokalnego ośrodka jazdy konnej, który organizuje również zimowe kuligi oraz skiring – czyli jazdę na nartach za koniem.
W Piwnicznej niekoniecznie jednak musimy spędzać czas na łonie natury. Ciekawymi miejscami do odwiedzenia jest chociażby Muzeum Regionalne TMP, gdzie znajdziemy zbiory obrazujące historię regionu i miasta, eksponaty etnograficzne, rękodzieło, stroje, modele warsztatów czy stare sprzęty narciarskie, których kolekcja należy do największych w Europie. Będąc w mieście nie sposób również zaglądnąć do pijalni wód mineralnych Piwniczanka, znajdującej się w Parku Zdrojowym. Wartym zobaczenia jest również sam rynek z zabytkowymi kamienicami oraz studnią z XVII wieku.
Ośrodki wypoczynkowe i kwatery prywatne mają w swych ofertach propozycje na zaplanowane imprezy sylwestrowe. Chętni na spędzenie ostatniego dnia w roku na uboczu, w mniej zatłoczonym miejscu otoczonym górami, powinni znaleźć coś dla siebie.