Mało kto nie słyszał o Wiśle, a wszystko przez Adama Małysza i jego niezapomniane triumfy w skokach narciarskich, które przez lata dostarczały nam emocji. Fani najsłynniejszego polskiego skoczka, powinni być zachwyceni spędzając sylwestra w miejscu jego narodzin, jednak nie tylko oni znajdą w tym niewielkim mieście coś dla siebie.
Wisłę założono w XVII wieku, choć prawa miejskie otrzymała niedawno bo w roku 1962. Leży w malowniczej dolinie Beskidu Śląskiego, u stóp Baraniej Góry, z której wypływają Czarna i Biała Wisełka, po połączeniu tworzące naszą najdłuższą rzekę.
Największą atrakcją Wisły jest skocznia narciarska im. Adama Małysza w Malince, której pierwsza drewniana konstrukcja powstała w 1933 roku. Kilkukrotnie modernizowana i rekonstruowana działała do 2001 roku. Obecny nowy obiekt został oddany do użytku w 2008 roku i były na nim odbywane zawody Pucharu Świata. Skoczni używa się przez okrągły rok. Obok niej stoi wyciąg krzesełkowy. Sama skocznia używana jest jako dobry punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, gór i okolic.
Jeśli jest mowa o skokach narciarskich, nie sposób nie wspomnieć o Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza w Wiśle. W prywatnym muzeum mieszczącym się przy ulicy 1 Maja, zebrano dużą kolekcję eksponatów. Znajdują się tu przede wszystkim najważniejsze trofea zdobyte przez Małysza. Możemy wśród nich znaleźć medale z igrzysk olimpijskich w Salt Lake City oraz Vancouver, Kryształowe Kule zdobyte w Pucharze Świata (od 2000 do 2007 roku), medale mistrzostw świata, puchary oraz inne trofea oraz nagrody polskie i międzynawowe. W galerii zgromadzono również elementy stroju oraz wyposażenia narciarskiego, którego używał Adam Małysz. Są to m.in. kaski, narty i buty, kombinezony, plastrony oraz inne akcesoria. W zbiorach jest również pokaźna ilość zdjęć z mistrzostw, sportowych imprez czy życia prywatnego.
Niejaką ciekawostką dotyczącą mistrza jest jego figura zrobiona z białej czekolady, znajdująca się w wiślańskim domu kultury na rynku. Waży około dwustu kilogramów i mierzy dwa i pół metra. Zrobiono ją w 2001 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Cukierników RP.
Jeśli jednak nie jesteśmy fanami biernego zwiedzania i wolimy sami założyć narty na nogi, w Wiśle możemy znaleźć kilka wyciągów i stacji narciarskich. Wiele ośrodków organizuje również zabawy sylwestrowe w typowym góralskim stylu z kuligami, ogniskami, pakietami narciarskimi i innymi zimowymi atrakcjami.
Polecamy Rezydencję Izabella o każdej porze roku. W Sylwestra jest tam szczególnie pięknie!