Oferty sylwestrowe 2024/2025 w polskich górach!

Magiczne Ogrody (Ogrody Miłości) w Muszynie

Muszyna to nie tylko popularne uzdrowisko słynące ze swoich ujęć i rozlewni wód mineralnych oraz sanatoriów. Muszyna zasługuje na miano miasta ogrodów. Odwiedzając Muszynę można zrelaksować się w największych w Polsce Ogrodach Sensorycznych (Ogrodach Zmysłów), wzmocnić duchowo w Ogrodach Biblijnych lub rozbudzić romantyczny nastrój w Ogrodach Miłości, zwanych też Magicznymi Ogrodami. Ogrody Miłości są atrakcyjne o każdej porze dnia, ale niepowtarzalny nastrój panuje w nich po zmierzchu. Warto to sprawdzić.

Ogrody Miłości, położone przy Alei Zdrojowej, przylegają do Ogrodów Zmysłów, tworząc część parkowego kompleksu Zapopradzia, uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny. Na powierzchni 7 ha stworzono wyjątkową scenerię, wypełnioną przyrodą i obiektami małej architektury z siecią alejek, którymi można spacerować bez końca i ławeczkami, na których można przysiąść, najlepiej we dwoje.

Ogród na cztery pory roku

Magiczne Ogrody Miłości rozwijają się na naszych oczach, tak jak cyklicznie rozwija się przyroda, co uosabiają alegorie pór roku. Potwierdzić to mogą ci, którzy regularnie odwiedzają Muszynę. Podczas spaceru alejkami mamy okazję poznać ogród antyczny, pełen odniesień do mitologii, geometryczny i uporządkowany ogród francuski, krajobrazowy ogród angielski z drewnianym mostkiem nad wodą i ogród nowoczesny. Wejście do ogrodów, które są czynne całą dobę, położone jest przy pijalni wód Antoni, a wstęp jest bezpłatny. Po zmroku alejki zalewa łagodne światło latarń, a dodatkowe iluminacje stwarzają niepowtarzalny, romantyczny nastrój.

Mitologia pełna uczuć

Antyczna część Magicznych Ogrodów może nasuwać skojarzenia z ogrodami starożytnej Grecji lub posiadłościami cesarzy i patrycjuszy starożytnego Rzymu. Wdzięczne posągi muz stoją na cokołach, jakby sam Apollo kazał im zstąpić z Parnasu, by mogły swoją obecnością natchnąć artystów i radować śmiertelników. Nic dziwnego, że w sezonie turystycznym wśród posągów, kamiennych wazonów i kolumn można natknąć się na malarza pejzażystę lub usłyszeć dźwięki muzyki. Przechadzając się alejkami wśród starożytnych bogów możemy poznać ich zawiłe życie uczuciowe, pełne miłości, namiętności i zdrad. Z jednego cokołu spogląda na nas Adonis, kochanek Afrodyty, a z drugiego Antiope, kochanka Zeusa. Jest też imprezowicz Dionizos, który ze wszystkich spraw najbardziej ukochał wino i szał upojnej zabawy do upadłego.

Rybki, ptaki i alpaki

Moneta wrzucona do fontanny może przynieść szczęściarzowi niespodziewany majątek. Nie wiadomo, czy złota rybka w stawie muszyńskiego ogrodu spełnia wszystkie życzenia, ale te wyszeptane drżącym głosem, płynące z głębi serca, mają szansę na realizację. Woliera i ptasia wyspa to okazja do przyjrzenia się wyjątkowym gatunkom ptaków. W Magicznych Ogrodach można zobaczyć różne gatunki kaczek, gęsi, białe i czarne łabędzie oraz egzotyczne i wyjątkowo ubarwione pawie, żurawie, bażanty, papugi, których nazwy, pochodzenie i zwyczaje możemy odczytać na tabliczkach informacyjnych. Spokrewniona z zimorodkiem kukabura chichotliwa, która nazwę zawdzięcza wydawanym przez siebie dźwiękom, przypominającym rechotliwy śmiech, może rozśmieszyć każdego. W 2021 r. w ogrodzie pojawiły się alpaki, pochodzące z Ameryki Południowej krewniaczki lam, które podbiły serca dzieci.

Nie tylko dla zakochanych

Magiczne Ogrody to świetne miejsce do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Otwarte przestrzenie pełne słońca i naturalnych barw działają kojąco na system nerwowy. Dobroczynny wpływ światła na ludzkie zdrowie został udowodniony już na początku XX w., a Niels Ryberg Finsen w 1903 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za udowodnienie leczniczego działania światła słonecznego (helioterapia) i promieniowania ultrafioletowego (fototerapia) na choroby skóry. Kąpiele słoneczne i ruch na świeżym powietrzu w Magicznych Ogrodach to dodatkowa i darmowa forma wzmacniania zdrowia oferowana przez Muszynę. Dzieci najbardziej ucieszy obserwacja i karmienie zwierząt, ponieważ za drobną opłatą można w automacie kupić odpowiednią karmę dla ptaków i rybek.

Magia miłości

Wieczorem w Ogrodach Miłości króluje magia. Alejki zalewa mgliste światło latarń, z wodnej toni tryskają barwne wodotryski, podświetlenia i iluminacje stwarzają aurę tajemniczości. Gdzieniegdzie słychać cykanie świerszczy i inne tajemnicze odgłosy. W alejkach można spotkać nie tylko kuracjuszy i zakochanych.

Dla tych, których połączy miłość, Muszyna ma do zaoferowania położony po drugiej stronie Alei Zdrojowej Ogród Afrodyty (część Ogrodów Sensorycznych). Sadzone są tam drzewa miłości, które może posadzić para nowożeńców lub małżonkowie w okrągłe rocznice ślubu. Wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta i Gminy Muszyna i dokonać opłaty za drzewko. Nie można wybrać gatunku ani miejsca posadzenia drzewka, ponieważ nad wyglądem ogrodu czuwają specjaliści w zakresie projektowania ogrodów.

Lokalizacja Magicznych Ogrodów (Ogrodów Miłości)

0 0 głosy/ów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Muszyna

Muszyna to położona w dolinie Popradu miejscowość turystyczna, która na stałe wpisała się już na mapę górskich atrakcji. Wszystko za sprawą położonej tuż obok stacji narciarskiej Dwie Doliny.

Jednak Muszyna to też szereg innych atrakcji: lodowisko na Zapopradziu, Ogrody Zmysłów, Ogrody Biblijne (czynne latem), Dwie Doliny, Magiczne Ogrody, ruiny zamku baszty.

Muszyna ma również bogatą historię, a więc i zabytki, do których należą między innymi barokowy kościół pw. św. Józefa z XVII wieku, kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana na Rynku z przełomu XVII/XIX wieku, zabytkowy zespół domów mieszczańskich z XIX/XX wieku, czy też ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV wieku. Istnieje tam również Muzeum Regionalne gdzie turyści mogą się dowiedzieć więcej o historii Muszyny oraz zobaczyć wiele zabytków odnalezionych podczas tamtejszych licznych wykopalisk.

Ostatnio dodane atrakcje

 • Ruiny zamku w Muszynie

  Muszyna to znane uzdrowisko z sanatoriami i pijalniami wód mineralnych. Do Muszyny można też przyjechać na letni lub zimowy wypoczynek, bo w okolicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych oraz dobrze zagospodarowanych stoków do uprawiania sportów zimowych. Spragnieni relaksu mogą odpocząć w muszyńskich Magicznych Ogrodach, a miłośnicy kultury i tradycji mogą poznawać cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego. Będąc w Muszynie, koniecznie trzeba zwiedzić tajemnicze ruiny XIV-wiecznego muszyńskiego zamku.

 • Jaworzyna Krynicka - trasa narciarska

  Krynica-Zdrój słynie przede wszystkim jako uzdrowisko, którego sława sięga drugiej połowy XIX wieku. Otaczające Krynicę wzniesienia jeszcze w okresie międzywojennym uczyniły z tego miasta ważny ośrodek sportów zimowych. Dzięki licznym inwestycjom Krynica-Zdrój prężnie się rozwija jako wiodący ośrodek narciarstwa. Mogą tu zaszaleć zaawansowani narciarze i snowboardziści, a początkujący mogą zacząć przygodę z narciarstwem pod okiem licencjonowanych instruktorów.

 • Magiczne Ogrody Ogrody Miłości w Muszynie

  Muszyna to nie tylko popularne uzdrowisko słynące ze swoich ujęć i rozlewni wód mineralnych oraz sanatoriów. Muszyna zasługuje na miano miasta ogrodów. Odwiedzając Muszynę można zrelaksować się w największych w Polsce Ogrodach Sensorycznych (Ogrodach Zmysłów), wzmocnić duchowo w Ogrodach Biblijnych lub rozbudzić romantyczny nastrój w Ogrodach Miłości, zwanych też Magicznymi Ogrodami. Ogrody Miłości są atrakcyjne o każdej porze dnia, ale niepowtarzalny nastrój panuje w nich po zmierzchu. Warto to sprawdzić.

 • Camper Park Krynica-Zdrój Czarny Potok

  Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca.

Znalazłeś błąd? Napisz do nas.

Zgłoś błąd lub poprawkę w opisie.

Napisz do nas
0
Would love your thoughts, please comment.x