Oferty sylwestrowe 2024/2025 w polskich górach!

Ogrody zmysłów w Muszynie

Ogrody zmysłów (sensoryczne) w Muszynie to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Takich ogrodów jest w Europie dosłownie kilka. Zostały stworzone dla osób niewidomych, niepełnosprawnych, dzieci, dorosłych i seniorów. Wstęp do ogrodów jest BEZPŁATNY I SĄ ONE CZYNNE CAŁĄ DOBĘ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego to miejsce jest tak niezwykłe koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Dlaczego warto wybrać się do Ogrodów zmysłów (ogrodów sensorycznych) w Muszynie?

POŁOŻENIE
Ogrody zmysłów w Muszynie położone są w bardzo malowniczym miejscu – w Parku Zdrojowym Zapopradzie, z którego rozpościera się cudowny widok na Dolinę Popradu. Miejsce to otoczone jest z każdej strony górami! Tak zlokalizowane ścieżki naprawdę zachęcają do spacerów.

widok z Ogrodów zmysłów w Muszynie

ZMYSŁY
Nie tylko lokalizacja ogrodów stanowi o ich wyjątkowości.
Jest to przestrzeń, która oddziałuje na wszystkie nasze zmysły! Są one wtedy zrównoważone, wyciszone i to działa na cały nasz organizm. Ogród sensoryczny daje odpoczynek, leczy i odstresowuje, a tego właśnie szuka człowiek żyjący w XXI wieku.

Ogrody zmysłów - rośliny

OGRODY PODZIELONE SĄ NA 8 STREF:
1. OGRÓD ZAPACHU
2. OGRÓD DŹWIĘKU
3. OGRÓD SMAKU
4. OGRÓD ZAPACHOWO – DOTYKOWY
5. OGRÓD ZDROWIA
6. OGRÓD WZROKU
7. OGRÓD AFRODYTY
8. OGRÓD BAŚNI I LEGEND O MUSZYNIE

Pokrótce opiszemy każdą z nich po to, żeby pokazać jak wspaniale oddziałują na człowieka.

Ogród zapachu
Świerki, jodły, sosny, hiacynty, lilie…Wszystkie te rośliny o niezwykle intensywnym zapachu są dostępne w ogrodzie i mają za zadanie wpłynąć na nasze emocje i na naszą wyobraźnię. Tak naprawdę jest do doskonałe miejsce dla każdego – bez wyjątku! Wyciszy Nas i doskonale zrelaksuje.

Ogród dźwięku
W tej strefie skupiamy się na dźwięku. Szum drzew, śpiew ptaków, chrzęst żwiru pod nogami to wrażenia dźwiękowe, których doświadczymy w tej części ogrodu. Został on zaprojektowany tak, aby te bodźce były zintensyfikowane. Większość rzeczy odbieramy zazwyczaj za pomocą wzroku. Tutaj jest wręcz przeciwnie. Wzrok nie jest Nam do niczego potrzebny. Dobrze jest w tym miejscu zamknąć oczy i wsłuchać się w te niczym nie zagłuszone, piękne dźwięki.

Ogród smaku
W tej strefie posadzone zostały drzewa i krzewy owocowe oraz zioła. W trakcie spaceru można ich skosztować. Poziomki, maliny, porzeczki, jabłka, orzechy są dla nas na wyciągnięcie ręki!

Ogród zapachowo – dotykowy
To miejsce, jak wskazuje nazwa, wpływa na zmysły zapachu i dotyku.
Zostały tutaj posadzone rośliny o intensywnym zapachu i dodatkowo o wyjątkowej fakturze liści oraz innych części rośliny.

Ogród zdrowia
Miejsce idealne do uprawiania aktywności fizycznej, szczególnie dla seniorów. Znajdują się tutaj specjalne urządzenia do ćwiczeń  – tzw. siłownia w plenerze.
Musimy jednak zaznaczyć, że nie jest to zwykła siłownia na świeżym powietrzu. Usytuowana jest wśród bogatej roślinności i piękne widoki na góry dodatkowo umilają Nam czas spędzony na aktywności fizycznej. Ćwiczenia nie są nadmiernie intensywne dzięki czemu jest to doskonałe miejsce dla seniorów którzy chcieliby uelastycznić stawy, wzmocnić mięśnie, poprawić pracę układu krążenia i doświadczyć wielu innych pozytywnych skutków związanych z wysiłkiem fizycznym.

Ogród wzroku
W tym miejscu posadzone zostały rośliny, które szczególnie oddziałują na Nasz zmysł wzroku. Są one kolorowe, wyraziste i piękne. Dodatkowo w tej strefie znajduje się 11 metrowa wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na ruiny zamku w Muszynie, magiczne ogrody, barokowy Kościół i inne cuda znajdujące się w tym mieście.

Ogród Afrodyty
To jest dopiero wyjątkowe miejsce!
Para nowożeńców lub małżeństwa, którym przypada okrągła rocznica zaślubin mają możliwość zasadzenia swojego DRZEWKA MIŁOŚCI.
Może to być też doskonały prezent od kogoś bliskiego dla Państwa Młodych.
Najlepszy okres na zasadzenie drzewka to miesiące od kwietnia do października. Koszt wynosi 200 zł.  
 
Ogród baśni i legend o Muszynie
Chcielibyście poznać jak wyglądało życie i wierzenia dawnych mieszkańców Państwa Muszyńskiego?
W tym właśnie miejscu jest to możliwe. Zobaczycie tutaj chatki czarownic i zielarek oraz poznacie stare opowieści. Na moment przeniesiecie się do krainy baśni i legend, co bez wątpienia będzie niezapomnianym przeżyciem.

Wybierając się na sylwestra do Muszyny warto odwiedzić tę niezwykłą atrakcję turystyczną Uzdrowiska Muszyna.

Lokalizacja Ogrodów zmysłów

0 0 głosy/ów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Muszyna

Muszyna to położona w dolinie Popradu miejscowość turystyczna, która na stałe wpisała się już na mapę górskich atrakcji. Wszystko za sprawą położonej tuż obok stacji narciarskiej Dwie Doliny.

Jednak Muszyna to też szereg innych atrakcji: lodowisko na Zapopradziu, Ogrody Zmysłów, Ogrody Biblijne (czynne latem), Dwie Doliny, Magiczne Ogrody, ruiny zamku baszty.

Muszyna ma również bogatą historię, a więc i zabytki, do których należą między innymi barokowy kościół pw. św. Józefa z XVII wieku, kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana na Rynku z przełomu XVII/XIX wieku, zabytkowy zespół domów mieszczańskich z XIX/XX wieku, czy też ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV wieku. Istnieje tam również Muzeum Regionalne gdzie turyści mogą się dowiedzieć więcej o historii Muszyny oraz zobaczyć wiele zabytków odnalezionych podczas tamtejszych licznych wykopalisk.

Ostatnio dodane atrakcje

 • Ruiny zamku w Muszynie

  Muszyna to znane uzdrowisko z sanatoriami i pijalniami wód mineralnych. Do Muszyny można też przyjechać na letni lub zimowy wypoczynek, bo w okolicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych oraz dobrze zagospodarowanych stoków do uprawiania sportów zimowych. Spragnieni relaksu mogą odpocząć w muszyńskich Magicznych Ogrodach, a miłośnicy kultury i tradycji mogą poznawać cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego. Będąc w Muszynie, koniecznie trzeba zwiedzić tajemnicze ruiny XIV-wiecznego muszyńskiego zamku.

 • Jaworzyna Krynicka - trasa narciarska

  Krynica-Zdrój słynie przede wszystkim jako uzdrowisko, którego sława sięga drugiej połowy XIX wieku. Otaczające Krynicę wzniesienia jeszcze w okresie międzywojennym uczyniły z tego miasta ważny ośrodek sportów zimowych. Dzięki licznym inwestycjom Krynica-Zdrój prężnie się rozwija jako wiodący ośrodek narciarstwa. Mogą tu zaszaleć zaawansowani narciarze i snowboardziści, a początkujący mogą zacząć przygodę z narciarstwem pod okiem licencjonowanych instruktorów.

 • Magiczne Ogrody Ogrody Miłości w Muszynie

  Muszyna to nie tylko popularne uzdrowisko słynące ze swoich ujęć i rozlewni wód mineralnych oraz sanatoriów. Muszyna zasługuje na miano miasta ogrodów. Odwiedzając Muszynę można zrelaksować się w największych w Polsce Ogrodach Sensorycznych (Ogrodach Zmysłów), wzmocnić duchowo w Ogrodach Biblijnych lub rozbudzić romantyczny nastrój w Ogrodach Miłości, zwanych też Magicznymi Ogrodami. Ogrody Miłości są atrakcyjne o każdej porze dnia, ale niepowtarzalny nastrój panuje w nich po zmierzchu. Warto to sprawdzić.

 • Camper Park Krynica-Zdrój Czarny Potok

  Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca.

Znalazłeś błąd? Napisz do nas.

Zgłoś błąd lub poprawkę w opisie.

Napisz do nas
0
Would love your thoughts, please comment.x