Oferty sylwestrowe 2024/2025 w polskich górach!

Ruiny zamku w Muszynie

Muszyna to znane uzdrowisko z sanatoriami i pijalniami wód mineralnych. Do Muszyny można też przyjechać na letni lub zimowy wypoczynek, bo w okolicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych oraz dobrze zagospodarowanych stoków do uprawiania sportów zimowych. Spragnieni relaksu mogą odpocząć w muszyńskich Magicznych Ogrodach, a miłośnicy kultury i tradycji mogą poznawać cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego. Będąc w Muszynie, koniecznie trzeba zwiedzić tajemnicze ruiny XIV-wiecznego muszyńskiego zamku.

Historia zamku w Muszynie

Własność biskupia albo królewska

Zamek w Muszynie zbudowano na należącej do pasma Koziejówki górze Baszta lub inaczej Zamczysko (527 m n.p.m.), która góruje nad doliną Popradu. Obecny zamek miał być wzniesiony w XIV w. i przekazany na własność biskupom krakowskim. Głową kościoła krakowskiego był wówczas znany z awanturnictwa i rozpusty Piotr z Przemankowa. Biskup Jan Muskata rozbudował zamek o wieżę, ale wkrótce utracił muszyński zamek. Odebrał mu go Władysław Łokietek za to, że Muskata wspierał czeskich Przemyślidów w walce o krakowski tron. W 1391 r. Władysław Jagiełło przekazał biskupstwu krakowskiemu zamek w Muszynie i dobra klucza muszyńskiego, które z czasem zaczęto nazywać Państwem Muszyńskim.

Państwo Muszyńskie

Państwo Muszyńskie stało się jednostką niezależną od władzy królewskiej i takie pozostało aż do rozbiorów Polski. Zamek był siedzibą starosty muszyńskiego, strzegł granicy państwa i szlaku handlowego wzdłuż doliny Popradu, a załoga zamku pobierała od kupców opłaty celne. W 1474 r. zamek uległ zniszczeniu podczas najazdu wojsk węgierskich. Wkrótce zawaliła się też część murów, ale funkcje obronne muszyński zamek pełnił jeszcze do XVII wieku, kiedy spłonął i został opuszczony. W XIX wieku malownicze ruiny zaczęły przyciągać artystów (wśród nich Jana Matejkę), którzy piórem lub pędzlem utrwalali wygląd muszyńskiego zamku.

Legendy o muszyńskim zamku

O zamku w Muszynie, podobnie jak o innych starych zamkach, krążą legendy. Warto o nich wspomnieć podczas zwiedzania ruin zamku.

Legenda o Muskacie

Bohaterem tej legendy jest nieznany historii król Muskata (może to być nawiązanie do przydomka biskupa Jana Muskaty, którego ojciec handlował gałką muszkatołową). W dawnych czasach król Muskata uciekał przez okolice dzisiejszej Muszyny w towarzystwie rycerzy o olbrzymim wzroście, którzy byli w stanie podawać sobie ręce, stojąc na wierzchołkach sąsiednich gór. Królowi się spodobała okolica, wzniósł tutaj zamek i założył miasto, które od przydomka króla zostało nazwane Muszyną.

Legenda o zamkowej studni

Podczas odbudowy zamku po najeździe węgierskim postanowiono wykopać studnię na dziedzińcu zamku. Akurat w tym samym czasie schwytano słynącego z wielkiej siły okrutnego zbójnika. Obiecano mu życie i wolność w zamian za dokopanie się do wody i odejście od zbójeckich praktyk. Po kilku miesiącach drążenia litej skały zbójnik zobaczył na szczycie otworu piękną dziewczynę, studnicę. Powiedziała mu, że odkupił u Boga swoje winy i wkrótce jego pokuta się skończy, po czym zniknęła. Następnego dnia po pierwszym uderzeniu kilofa woda trysnęła tak obficie, że zbój z trudem zdołał się wydostać na powierzchnię. Studnia okazała się bardzo wydajna a woda wyjątkowo smaczna i zdrowa. Podczas zaborów austriackie władze kazały studnię zasypać kamieniami i wszelki ślad po niej zaginął.

Legenda o tajemnej komnacie i strażnikach zamkowego skarbu

W czasach świetności zamku starosta muszyński kazał wydrążyć system podziemnych korytarzy i komnatę, w której mieszczanie i szlachta ukryli drogocenne przedmioty. Skarbów pilnują chłopiec i dziewczynka (ponoć dzieci starosty) wraz z drużyną uśpionych rycerzy. W każdą Niedzielę Palmową budzą się na ucztę i znów zasypiają. Kiedy z palca chłopca zsunie się złoty pierścień, muszyńscy rycerze wraz z rycerzami spod Giewontu staną do walki w obronie Rzeczpospolitej. Po zwycięstwie dziewczynka nagrodzi ich perłami ze swojego naszyjnika.

Legenda o skarbach i dniu Świętej Trójcy

Co roku w święto Trójcy Świętej otwiera się tajemne wejście do komnaty pełnej skarbów. Gdy któregoś dnia drzwi do komnaty skarbów otworzyły się, weszła tam kobieta z małym dzieckiem. Posadziła dziecko na ziemi i zaczęła zbierać skarby do chusty. Nagle odezwały się dzwony na Anioł Pański i ciężkie wrota zaczęły się zamykać. Kobieta z trudem wydostała się na zewnątrz, a jej dziecko zostało w środku. Zrozpaczona matka poszła po radę do księdza, który zadał jej pokutę, nakazał się codziennie modlić i wrócić do zamku za rok. Kiedy po roku drzwi się otworzyły, jej dziecko siedziało na skarbach z jabłkiem w ręce.

Jak zwiedzić zamek w Muszynie?

Do ruin zamku w Muszynie można dojść kilkoma drogami. Jedna z nich prowadzi od Zdroju Anna, druga od mostu drogowego na Muszyniance, a kolejne dwie schodami lub alejką od ulicy Zazamcze. Warto zadać sobie trochę trudu, bo z ruin zamku roztacza się piękny widok.

WAŻNE: Obecnie w związku z trwającymi pracami renowacyjnymi i rozbudową ruin zamku (zobacz: www.twojamuszyna.pl/aktualnosci-i-inwestycje/renowacja-i-rozbudowa-ruin-zamku-w-muszynie-wraz-z-zagospodarowaniem-bezposredniego-otoczenia-zamku/) wejście na teren ruin zamku nie jest możliwe!

Ruiny zamku BASZTA – lokalizacja

0 0 głosy/ów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Muszyna

Muszyna to położona w dolinie Popradu miejscowość turystyczna, która na stałe wpisała się już na mapę górskich atrakcji. Wszystko za sprawą położonej tuż obok stacji narciarskiej Dwie Doliny.

Jednak Muszyna to też szereg innych atrakcji: lodowisko na Zapopradziu, Ogrody Zmysłów, Ogrody Biblijne (czynne latem), Dwie Doliny, Magiczne Ogrody, ruiny zamku baszty.

Muszyna ma również bogatą historię, a więc i zabytki, do których należą między innymi barokowy kościół pw. św. Józefa z XVII wieku, kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana na Rynku z przełomu XVII/XIX wieku, zabytkowy zespół domów mieszczańskich z XIX/XX wieku, czy też ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV wieku. Istnieje tam również Muzeum Regionalne gdzie turyści mogą się dowiedzieć więcej o historii Muszyny oraz zobaczyć wiele zabytków odnalezionych podczas tamtejszych licznych wykopalisk.

Ostatnio dodane atrakcje

  • Ruiny zamku w Muszynie

    Muszyna to znane uzdrowisko z sanatoriami i pijalniami wód mineralnych. Do Muszyny można też przyjechać na letni lub zimowy wypoczynek, bo w okolicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych oraz dobrze zagospodarowanych stoków do uprawiania sportów zimowych. Spragnieni relaksu mogą odpocząć w muszyńskich Magicznych Ogrodach, a miłośnicy kultury i tradycji mogą poznawać cerkwie dawnego Klucza Muszyńskiego. Będąc w Muszynie, koniecznie trzeba zwiedzić tajemnicze ruiny XIV-wiecznego muszyńskiego zamku.

  • Jaworzyna Krynicka - trasa narciarska

    Krynica-Zdrój słynie przede wszystkim jako uzdrowisko, którego sława sięga drugiej połowy XIX wieku. Otaczające Krynicę wzniesienia jeszcze w okresie międzywojennym uczyniły z tego miasta ważny ośrodek sportów zimowych. Dzięki licznym inwestycjom Krynica-Zdrój prężnie się rozwija jako wiodący ośrodek narciarstwa. Mogą tu zaszaleć zaawansowani narciarze i snowboardziści, a początkujący mogą zacząć przygodę z narciarstwem pod okiem licencjonowanych instruktorów.

  • Magiczne Ogrody Ogrody Miłości w Muszynie

    Muszyna to nie tylko popularne uzdrowisko słynące ze swoich ujęć i rozlewni wód mineralnych oraz sanatoriów. Muszyna zasługuje na miano miasta ogrodów. Odwiedzając Muszynę można zrelaksować się w największych w Polsce Ogrodach Sensorycznych (Ogrodach Zmysłów), wzmocnić duchowo w Ogrodach Biblijnych lub rozbudzić romantyczny nastrój w Ogrodach Miłości, zwanych też Magicznymi Ogrodami. Ogrody Miłości są atrakcyjne o każdej porze dnia, ale niepowtarzalny nastrój panuje w nich po zmierzchu. Warto to sprawdzić.

  • Camper Park Krynica-Zdrój Czarny Potok

    Urokliwa polana górska znajdująca się w dolinie Czarnego Potoku. Cisza i spokój pozwolą rozkoszować się pięknem nieskazitelnej natury przy filiżance porannej kawy czy pysznego śniadania. Szumiący górski potok przepływający przez pole, daje wytchnienie w upalne dni. Zaciszna okolica oraz położenie tuż obok lasu to największe atuty tego miejsca.

Znalazłeś błąd? Napisz do nas.

Zgłoś błąd lub poprawkę w opisie.

Napisz do nas
0
Would love your thoughts, please comment.x